אחרי חצות ומחצית ועל סף מיגרנה.. תוהה ותועה במחשבותיי

אחרי חצות ומחצית ועל סף מיגרנה, שמזדחלת מאז הצהריים, תוהה ותועה במחשבותיי. האם הדעות שלי מקוריות / האם המחשבות שלי מקוריות / האם הרגשות שלי מקוריים / האם היצירה שלי מקורית?? מול יוצרות ענקיות וגדולות ממני כולי מתכווצת למעין צימוק זעיר.

האם משוררות נערצות עלי (כמו רחל, זלדה, יוכבד בת-מרים, אסתר ראב, לאה גולדברג, דליה רביקוביץ יונה וולך, תרצה אתר, שנפטרו / נורית זרחי, רחל חלפי, חביבה פדיה, אגי משעול, ליאת קפלן, חמוטל בר-יוסף, דיתי רונן, שולמית אפפל, טל ניצן, דורית ויסמן ועוד רבות טובות ובכירות, שיבדלו לחיים ארוכים) כתבו מתוך עצמן?? שמא הן הושפעו ישירות או בעקיפין מהקלאסיקות, שקדמו להן??

זה טורד את מנוחתי משום שלא רק שאני מושפעת מהן ומקודמותיהן, אלא שגם הידע הקלאסי שלי מאד לוקה בחסר, בבחינת 'חורי ענק בהשכלה'. לא קראתי את הכותבות הקלאסיות ולא את כתביהן השכוחים והנזכרים של רבות רבות. איני יודעת אפילו את שמן. רק מעטות מעטות הגיעו אלי כמו "ספפו" ו.. לא, איני יכולה להוסיף אפילו שם אחד נוסף.

**

 

דיוקן עצמי - אצל הפסיכולוגית

**דיוקן עצמי אצל הפסיכולוגית , חורף 2014

מדוע אשה משכילה כמוני אינה מכירה אותן?? שלא כל שכן, קראה אותן?? זה מחריד את דעתי, הריק הזה. ואני בטוחה, ללא כל צל של ספק, הן כתבו ויצרו. אולי לא תורגמו לעברית ואולי לא נודע שמן בחוצות אבל הן כתבו ויצרו, ללא כל צל של ספק. ומה עם אלו שלא זכו לכתוב וליצור כלל, בשל נסיבות חייהן / ומה עם אלו שלא זוכות לקרוא אותן כלל, אפילו אם היו רוצות, בשל נסיבות חייהן?? אולי כל המחשבות שלי הן מותרות – תשוקות ואובססיות עצמיות, שאיני ראויה להן.

אמנם מצאתי כבר, מעין סתירה לוגית כאן – להיות יוצרת מקורית / להיות מושפעת מקודמותיי. אתנחם, נחמה פורתא, בעובדה ששמתי לב בכלל, וכעת אשתה מבקבוק הדאייט קולה שלי.

10 Comments

 1. תקראי רק מה שמעניין אותך, מה שאת נמשכת אליו, בלי רשימות חובה. קלאסיקה ממילא תמיד נקבעת רק אחרי מות, לכן תכתבי מה שאת רוצה לכתוב. אם זה חשוב לך, את יכולה לקחת קורס קריאה. ממילא בקריאה ברשת את נחשפת וגם דרך כתבי עת.

  Riky Cohen
  1. נטע, תודה לך מאד!! אבל לא די לי בכתיבה מתוך עצמי.. הייתי כל כך רוצה להכיר את קודמותיי ואת אלו שכותבות כיום.. לא עומדת בקצב של כל השפע.

   ענבל אשל כהנסקי
 2. מחשבה ישנה על מחשבה חדשה
  כמה מחשבות שאני חושבת הן כבר מחשבות שחשבתי או מחשבות שכבר חשבו אחרים?
  כמה מחשבות שאני חושבת הן מחשבות חדשות שעוד לא חשבתי?
  כמה מחשבות שאני חושבת הן מחשבות חדשות שאחרים לא חשבו לפני?

  רות אלוני לביא
 3. ענבלי, את (ואני, וכולנו) מושפעים מקודמינו, אפילו אם איננו מודעים לכך. הם 'באוויר', דבריהם השפיעו על אחרים שהשפיעו על אחרים, ש…, שהשפיעו עלינו.

  אבינעם מן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *