למציאות יש נטיה להפריע את חיינו – על תהפוכות שחוויתי עקב ארבעה פיגועי דמים ביממה אחת

התעוררתי בתחושת תקווה מסויימת, לו ידעתי אלו תהפוכות אחווה במשך יממה, יום ה', 8.10.15 –

מבקשת

השיר הזה לקוח מתוך האנתולוגיה "המיית רחם" (פיוטית, 2014), ערכה שושנה ויג

(השירים לאנתולוגיה לוקטו במהלך קיץ 2014 – לחימה בעזה / מבצע "צוק איתן". אגלה כאן לראשונה בעצם, כי בספר השירה השלישי שלי, שערכה גל אלגר, ישנה גרסה שונה מעט לשיר)

נסעתי בשעת צהריים מוקדמת לתל אביב באוטובוס בו שודרו דיווחים על פיגוע דקירה קשה של צעיר בירושלים עוד כמה נפצעו קל עד בינוני, המפגע נלכד. מודה ומתוודה, כמי שרגילה לדיווחי פיגועים רבים לא התרגשתי במיוחד. בכל אופן, כבר הגעתי למפגש "שיחת אמן" בבית הספר כנפיים לאמנויות. הוזמנתי באדיבותה של חברה יקרה.

המשוררת & הסופרת גליה אבן-חן –

גליה אבן חן

זכיתי כי גליה קראה אהבה בחרה הקליטה בקולה שיר מתוך "סמאל אהובי" (פרדס, 2013)

בכנפיים לומדים מבוגרים היוצרים אמנות תוך שהם מתמודדים עם בעיות נפשיות. כמוני בעצם אלא שאני נחשפת משתפת יותר, גם דרך הכתיבה. חשתי התרוממות הרוח לאחר השיחה בה שוחחנו תןך דברי בהם שיתפתי תחושותיי מחשבותיי על המשמעות של הרעיון לפיו – האישי הוא פוליטי – על עצמי כאשה כיוצרת, על שירה בפרט על אמנות בכלל. הלא זו בעצם אשה שהיא אריה.

למשל השיר הבא, מתוך ספר השירה השלישי שלי. אגב, גם השיר הזה עבר שינוי קטן אבל מאד משמעותי מאז שיצא לאור בספר השירה השני שלי "סמאל אהובי" (פרדס, 2013). את הספר השני ערכתי עם יקיר בן משה, המשורר & העורך המופלא. את השינוי המהותי תוכלו לקרוא בספר השירה השלישי שלי כשיצא בקרוב מאד יחסית.

וְעוֹד הֶעָרָה עַל הָעֲרִיכָה הַסִּפְרוּתִית

נִגּוּב אָבָק בְּמִטְפַּחַת תְּכֻלָּה

צְלוּלָה.

אוֹסֶפֶת אֶת הַמִּלִּים

וְשׁוֹטֶפֶת מִסְּאַת הַיִּסּוּרִים וְהָעֹנֶג

עַד שֶׁיִּנְצְצוּ בָּאוֹר הַזֶּה,

הַנָּכוֹן.

האמת שיתכן כי עוד אחזור לכנפים ולא רק באופן חד פעמי, המשך אולי יבוא. בהמשך עליתי על אוטובוס מהתחנה המרכזית בתל אביב לאזור השרון.

או אז התחוללה סטיה חדה בעלילת יומי.

ביהס כנפיים לאמנות

לאורך דרך בגין התגברה במהירות תנועת רכבי חירום והצלה >> במקביל שודרו ברדיו דיווחים מצטברים – אודות פיגוע בתל אביב >> באזור עזריאלי והקריה >> ברחוב מוזס, שצמוד לעזריאלי יוצא מדרך בגין, לכיוון מזרח >> באחת התחנות עלו שתי נשים שדיברו בהתלהמות על כך שהיה כנראה פיגוע הכריזו "אמן שיהרגו את כולם..!!" >> בלעתי קיא שעלה בגרוני שתקתי >> הנסיעה נעשתה איטית יותר ככל שהדרך קרבה לכיוון מוקד ההתרחשות >> רכבי חירום רבים מאד הפעילו סירנות כרזו בצעקות דרך רמקולים לעבר שאר הרכבים כולל הולכי הרגל >> ככל שהאוטובוס התקדם לעבר מוקד ההתרחשויות ראיתי יותר אנשי ביטחון רצים ברג ל>>  בשלב מסוים רבים מהם החלו לשלוף נשקים אישים >> לצידם נאספו כוחות צבא עם רובים מונפים >> בעיני כלי הנשק נראו ככאלו שנדרכו >> בשלב מסוים ממש מול לקריה חשתי שאני רואה ים של אורות מהבהבים, כחולים אדומים >> ראיתי רק ים של גברים במדים שנשקם שלוף דרוך >> הדיווחים זרמו ברדיו – אודות חיילת שנדקרה קשה >> אודות כמה פצועותים קל >> אודות חיל חיל-אוויר שירה הרג את המפגע >> אודות החיילת שבעצם נפגעה קל >> רק הסתיים על פניו מהלך הפיגוע בתל אביב, לאחר הפיגוע בירושלים >> כבר שודרו ידיעות על פיגוע בקריית ארבע כשיותר מאוחר ארע גם פיגוע בעפולה >>

ארבעה פיגועים ביום דמים יחיד – מצומרמרת.

 

**

זוֹרֶקֶת אַבְנֵי שָׂפָה מֻכְתָּמוֹת עַל דֶּרֶךְ אֱנוֹשִׁית. מִתְלַקַּחַת לֵילוֹת וְיָמִים וּמְעוֹרֶרֶת אַהֲבָה עַד שֶׁתַּחְפֹּץ.

חוֹשֶׂפֶת פּוֹת מֵאֶבֶן יְרוּשָׁלְמִית. יוֹדַעַת לְזַיֵּן מֵאָחוֹר בְּכוֹחוֹת מְיֻחָדִים וּמִשְׁטָרָה וּבְכָל צִבְאוֹת הַשָּׁמַיִם.

הִיא מְיַלֶּלֶת וְנוֹרָאָה –

אִינְתִּיפָאדָה שְׁקֵטָה שֶׁלִּי.

 

השיר מעלה הוא גרסה כמעט סופית הלקוחה מתוך ספר השירה השלישי, שערכתי יחד עם גל אלגר, סופרת & עורכת אהובה שלי. את הספר ניקדה חני צפריר, הנקדנית המעולה.

כל אותה עת, שודרה ברדיו לפי אחרי ותוך כדי תכנית בה הציג המתרגם את התרגום החדש, השלישי בעברית עד כה לספרו של משורר וולשי.

דילן תומס "בצל חורש חלב" (שוקן, 2015), ערן צלגוב המשורר & המתרגם נהדר – 

בצל חורש חלב - דילן תומס

ההאזנה המקוטעת לתכנית היתה חויה הזויה מעט. אבל נתנה לי אפשרות להאחז בחוט פיוטיות מרוממת, במקביל למציאות מארג החיים הכבד בין ישראל לפלסטין. למציאות יש נטיה להפריע את חיינו. נ.ב. לפני שבוע נחשפה עובדת קיומם של מים זורמים על מאדים, כבר לא בטוחה שהאנושות היא זן נדיר, חד פעמי. "זן נדיר" ששרה קורין אלאל, כנראה עוד מתאים אולי יותר מתמיד.

זה מאד לא הגון – אני מחייכת מרות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *