עריכת שירה איתי

כיצד לוכדים את הרגע הזה, החמקמק כל-כך, שיוצר את השירה??

כתיבת השירה מזמנת ליוצר/ ת רגעים של נחת כמו גם ייסורים רבים בעת שהיא נחשפת ובהלה ורצון לשוב ולהתכסות. בתפקידי כעורכת, אני עוזרת לך לווסת בין הרגעים. להישאר עם הרגש המפעם בעוז ולאזן אותו עם מנת חשיבה. אני הדמות החיצונית, שלוקחת צעד אחד לאחור ויוצאת מתוך הסערה ובוחנת ומתבוננת, יחד, תמיד יחד על מה שנקרא.

ההתבוננות מביאה עמה תובנות, שמטרתן למקד את הטקסט, להבהיר אותו. להשתמש במילים הנכונות להעביר את התחושה המדויקת. 'לפתוח את הראש' מול האפשרויות העומדות בפני השיר, לפרוץ את גבולות השיר ולכבוש אופק חדש. עריכת שירה נוגעת בלב-ליבו של הטקסט, דרך ההתבוננות במרכיביו השונים: השפה, הסגנון, המצלול, הדמויות, הסביבה והמהות השירית שאותה את/ה רוצה לכתוב.

כיצד מתבצעת העריכה?? לקראת קובץ שלם או כמה שירים בכל פעם

תחילה, אקרא קריאה ראשונה את כל השירים ואסמן את בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר להגיע למצב מיטבי, בעזרת מעט עריכה. לאחר מכן, אסמן את השירים שייתכן שעם עריכה מעמיקה יותר יש להם סיכוי טוב להיכנס לקובץ ולבסוף, אסמן את השירים שלדעתי אין מקום לעבוד עליהם. לאחר הקריאה הראשונה, יישלחו אליך הטקסטים השירים על מנת לקבל את הסכמתך לבחירות שעשיתי. כמובן, שניתן לדון בבחירת השירים להם את/ה חושבת שצריך לתת הזדמנות נוספת.

לאחר שישנה הסכמה על השירים, נתחיל בתהליך של תיקונים, שינוים, הערות והארות. מבחינה טכנית, התהליך יוכל להתקיים בכל דרך שנסכם עליה – פגישות פנים מול פנים, שיחות טלפון, שיחות צ'ט, תכתובת אלקטרונית וכד'. הדיאלוג בנינו יתקיים עד שהטקסט השירי יעמוד לשביעות רצון הצדדים.

אבל מה בדיוק עושים בתהליך העריכה??

בתהליך העריכה אני מייצגת הן את הקורא חובב השירה והן את המשורר שמביע את עולמו אל תוך השיר. אני מסתכלת הן על התוכן והן על הפואטיקה שלו. אני מחדדת אי דיוקים, שואלת שאלות, מבקשת הבהרות ומוודאת שהן הדמיון והן המציאות שהטקסט מייצג עקבית, מותאמת לזמן ולמקום.

אני מסייעת לכותב/ת לחוש את עולמו/ה; להבין את המהלכים הרגשיים והמחשבתיים; את התנודות במצבי הרוח, בין סיטואציות ובין זמנים; למצוא את המלים הנכונות, שיתארו את הסיטואציה ואת המהלך הרגשי או הרעיוני כפי שהיא צריכה להיות.

לכן, תהליך עריכת השירה חייב להעשות מתוך נתינת אמון.

כדי להשיג זאת, צריכה העורכת להיות אמונה על המשורר/ת שטובת השיר עומדת לנגד עיניה וחובת ההוכחה היא עליי.

אני מאמינה קודם כל בזכות של המשורר/ ת  על שיריו /שיריה, זוהי עבודתו/ ה, זהו פרי עמלו /ה ומכבדת אותו על כך.

אני מאמינה ביצירה מתוך מרחב תומך, מכיל, מקבל אך גם מציב גבולות ופועלת כדי לאפשר את המרחב הזה.

אני מאמינה שכאשר הגבולות ברורים, כל שנותר למשורר/ת הוא לעוף, כי היא /הוא יודע/ ת שיהיה מי שיתפוס.

אני מאמינה במרחב שמאפשר פריצת גבולות.

ובעיקר אני מאמינה שיש לאפשר לשיר את המרחב הפואטי המדויק שבו ירגישו בנוח המשורר/ת והשיר ויעניקו לקורא/ת את החוויה לה הם משתוקקים.

 =========================================================

כך נכתב לי לאחר עריכת קבצי שירים:

"לצאת ממחשכיי המגירה הבטוחים ולפרוש את רזי נפשך בפני אדם אחר זה מורכב, מטלטל ומרגש. צריך לדעת במי לבחור שיצעד איתך בדרך הזו. אני שלמה מאד עם הבחירה שלי בענבל כעורכת ספר שיריי הראשון. התוודעתי לענבל עוד לפני שנפגשנו- דרך שיריה. העוצמה שבהם מגנטה אותי והזכירה לי את שיריי שלי. הרגשתי שעל אישה שכותבת כך אפשר לסמוך. כשנפגשנו התוודעתי למקצועיות שלה, לאהבת האדם והשירה ונכבשתי סופית. הדיאלוג ביננו היה מפרה מאד כשהיא מתווה בחן ונחישות את הדרך, ונותנת לי מקום להשמיע את דעתי. שיריי אחרי עריכתה הפכו מדויקים וצלולים יותר. כשקראתי אותם אחרי העריכה התרגשתי לראות את עצמי הניבטת מהם. ענבל עזרה להעז להשמיע את קולי השירי והרגשי. אני מודה לה מעומק הלב על כך."

כתבה לי:  שירי עובד – מטפלת בפסיכודרמה ומשוררת, "אהיה לי האזמל' (פרדס, 2016)

"להפוך את כל השירים שצברת עד כה למשהו אחד שיכול להיות ספר זה קשה. למשימה המפרכת הזאת התגייסה ענבל במלוא במרץ, עם המון  רגישות פואטית וחכמה נשית.

תחילה ישבנו על השירים עצמם, חשבנו, העלנו שאלות, חיפשנו תשובות וליטשנו. אחר כך שוב עברנו על השירים במבט שני. ואז במבט שלישי וחמישי נסינו לראות מה מתגבש, לבסוף, ענבל לקחה את השירים אליה ושזרה שיר אחרי שיר לשרשרת שירים מגובשת ומהודרת. שבעיקר מגדירה אותי באופן חכם ורגיש.

אני במיוחד אני מודה לה שהוציאה את המשפט- "כותב שירתו במים" מאחד משירי והפכה אותו לכותרת, כי עד שלא עבדנו יחדיו לא הבנתי כמה אני מנסה לספר על המעמקים בהם אני טובע. עכשיו  נותר לי רק להקדיש לה את השיר הבא שכתבתי –

משוררת
כבר בבוקר היא יורה מילים.
אצלה הכול רטוב, תנועות והברות
מתפתלות, נושכות ונתפסות.

מעמידה קללה גסה לצד מילה נשכחת
ובטוחה שפה, בדיוק
צריך אלמנט פגאני, אלילי
כי הנשיות היא כנענית וקדומה כמו סופת חול.

עניה דומעות ממאמץ, יודעת
שמשהו מכל זה חייב להשתחרר.

כתב לי: רז סופר, מטפל באמנות פלסטית ומשורר, "הצליל העדין של הנפילה"

" ענבל היקרה,  רציתי להודות לך על הליווי הרגיש והחכם, ועל עבודת העריכה המצוינת של שיריי. כשהתחלנו את מפגשי העריכה, השירים שלי היו כתובים, אך לא ידעתי את "שפת השירה". במבט אחד את ידעת להבין את כוונתי, לעזור לי לתמצת ולזקק אותה, ולכוון אותי לצליל המדויק והנכון. בנוסף לידע ולהבנה העמוקה שלך ב"שפת השירה", יש לך גם יכולת לתקשר, לבקר בכנות, ללמד. לא יכולתי למצוא לי מורה טובה ממך. בתודה מכל הלב תמר צורן"

כתבה לי: תמר צורן

=============================================================

כך נכתב לי לאחר עריכת שירה בודדת או מבחר שירה:

"ענבל, תודה. קראתי ברפרוף . אני צריכה לעשות השוואה עם המקור ולהבין החיתוכים. בכל מקרה, תודה רבה.. רחלי"

כתבה לי: רחלי

"ענבל היקרה,  אמנם, גם אני הרגשתי התקדמות מבחינתי, וגם נהניתי מאוד מהדיוק וההבנה שלך! אם כי התהליך כמובן לא קל לי, לשנות, למחוק וכו', אבל מרגישה שאני מתחילה להבין את ה"שפה"… ואולי יש כמה נקודות שבמחשבה שנייה אחזור חלקית לנוסח המקורי…  אל תיבהלי, לא יותר מדי:) .. המון תודה, תמר"

כתבה לי: תמר

"הי, ענבל, תודה על אחר-צהריים מרתק נהניתי לשמוע ואף לקבל הערותייך"

כתבה לי: יונה

"..קראתי עכשיו את השיר כפי שערכת וממש בכיתי, נורא התרגשתי פתאום. הוא נגע בי עמוק. תודה לך על העזרה"

כתבה לי: חגית

"אין עוד משוררת שביקשתי ללמוד ממנה ואצלה מאז ומעולם."

כתבה לי: רו

"יקרה, תודה לך על מסע מרתק באמת. שהשאיר אותי מחויכת,שלמה וכמהה לקרוא עוד ועוד שירה. עוד לפני שנפגשנו הרגשתי שהחיבור בינינו יהיה משמעותי וחזק"

כתבה לי: שירי

ליצירת קשר ישירות איתי לחצ\י כאן

ובמידה ותרצי / תרצה עריכה ספרותית (פרוזה או אקדמית)

אמליץ על גל אלגר, סופרת ועורכת ספרותית – http://galelgar.wordpress.com

8 Comments

 1. יאיר, תודה מאד!!
  את השיר הזה כתב רז סופר ואני ערכתי..
  לרז ישנו עניין, הבא לידי ביטוי בכתיבתו,
  במסורות עתיקות מול מימושן כיום.
  אתה מוזמן להמשיך ולשוטט באתר..!!
  אגב, האם אתה כותב בעצמך??

  ענבל אשל כהנסקי
 2. פינגבק:הצגת עצמי, מקצועית | אישה שהיא אריה

 3. פינגבק:על שפת המוסיקה, בקצרה..!! | אישה שהיא אריה

 4. פינגבק:על חשיבותה של חשיפת משורר/ת לקריאת השירה על ידי הקורא/ת..!! (מכתב פתוח וחם ליחזקאל רחמים) | אישה שהיא אריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *